6 Kişinin oyu ile 4.3

Balkan Bandosu denildiğinde çoğumuzun aklına enerji dolu ve eğlenceli Balkan insanları gelir… Bilindiği gibi Balkanlar köklü geçmişleriyle birlikte, tarihin en önemli olaylarına tanıklık etmiştir. Ancak, müzik ruhunu hiçbir Balkan Bandosuzaman kaybetmemişlerdir. Balkan Bando Takımı genellikle düğünlerde düğün bandosu olarak kullanılır.

Balkan Bandosu, tüm Balkanlar’da ve Türkiye’de hem geleneksel hem de güncel müziği bir araya getiriyor. Ve, hepsini harmanlayarak dinleyenlere benzersiz bir müzik dinletisi sunuyor. Balkanların bu eşsiz ve keyifli ezgileri hem Balkanlar da hem de Türkiye’de kurulan gruplarla devam etmektedir. Balkan bando takımı hemen hemen her projede final yapan, Türk halkı tarafından çok fazla sevilen bir seçenektir.

Balkan Bandosu

Balkan Bandosu ile Balkanlar kendi coğrafyalarına hakim olan bu eğlenceli müzik ezgilerini, dinlenildiği anda insana neşe katmaktadır. Klarnetinden davuluna, kemanından darbukasına kadar bu müzik türü bir bütündür. Ve, tüm müzik enstrümanlarını bu bütünlük ile dinlemek ayrı bir zevktir. Düğün bandosu balkanların ezgileriyle şekil almaktadır.

Bizler de, Balkanların sahip olduğu bu özgün ve harikulade ezgileri sizler için derledik. Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, Bosna Hersek… Ve daha pek çok bu coğrafyaya ait ülkelerde ün kazanmış geleneksel müzik grupları ile ilgili her şey burada!

Balkan Bando Takımı ya da Düğün Bandosu

Balkan bando takımıGeçmişten günümüze gelene kadar müzik yapmaya aralıksız devam eden Balkan müzisyenleri, ritmiyle, ezgisiyle özgün olduğunu bir kez daha hissettiriyor. Ve, dinleyenlere eğlence dolu dakikalar yaşatıyorlar. Balkan Bandosu, Balkanlar’da etkinliklerde, özel günlerde yaygın olarak konser verir. Ancak, istisna olarak geleneksel Balkan düğünlerinde Balkan Bandosu da düğüne eşlik eder. Düğün bandosu olarak çok sık kullanılırlar.

Benzersiz ve geleneksel ezgileriyle Balkanlar

Balkan Bandosu, Balkanlar’da yer alan tüm ülkelerin icra ettiği müzikten oluşur. Melodileri, müzik ezgileri ile Balkan coğrafyasında yaşayan toplulukların pek çoğu için ortak sayılan bir müzik kültürüdür. Ve, genellikle tüm Balkan müzik grupları birbiriyle benzer müzik enstrümanlarını kullanmaktadırlar.

Genellikle, davul, klarnet, saksafon, keman, darbuka gibi enstrümanlar tüm Balkan Bandosu müzisyenleri tarafından kullanılır. Bu enstrümanların yanına dahil olarak farklı enstrümanlar da eklenebilmektedir. Balkan Bandosu müzisyenleri hemen hemen tüm Balkan ülkelerinde farklı diller de farklı konseptlerde müzik yapmaya devam ederler.

Bu konseptlere uygun kıyafet ve de enstrümanları da değişiklik gösterir. Özellikle geleneksel Balkan Bandosu müzisyenleri geleneksel kostümler de tercih ederler. Böylelikle, dinleyen ve izleyenlere ayrı ve güzel bir eğlence sunulur. Folklorik öğeler de kimi zaman Balkan Bandosu müzisyenleri tarafından kullanılır. Böylelikle, hem görsel açıdan hem de işitsel açıdan eğlenceli bir ortam oluşturulur. Balkan bando takımı enstrüman olarak üflemeli sazlar olarak ağırlıklıdır.

Tüm Dünyada Balkan Esintileri

Goran Bregoviç

Balkanların hırçın ve güçlü sesi Bregoviç… 16 yaşında iken konservatuar eğitimini bırakmıştır. Ve, biz asıl onu Bijelo Dugme grubu ile tanıdık. Balkanlar’ın o soğuk havasını Bregoviç, besteleriyle sıcak bir hava içerisine dönüştürüyor.

Bijelo Dugme ile beraber pek çok önemli müzik albümlerine adını yazdırdı. Daha sonra Emir Kusturica’nın yaptığı filmlerde film müzikleri seslendirdi. Film besteleriyle başarısını bir kez daha kanıtladı. Bregoviç’in çoğu şarkısı Oya-Bora, Candan Erçetin ve Sezen Aksu tarafından Türkçe sözler yazılarak yeniden seslendirildi. En bilinen şarkıları arasında, Ederlezi, In the Death Car, Mesecina, Gas Gas Gas, Caje Sukarije, Chupchik yer alıyor.

Kumpania Algazarra

Düğün BandosuÇingenece ve geleneksel müzikleri icra eden Portekizli geleneksel bir müzik topluluğudur. Müzik kariyerlerine 2004 senesinde başlamışlardır. Grup, kurulduğu ilk yıllarda bir sokak grubu olarak müzik yapmaya başlamışlardır. Ancak, televizyon programlarında verdikleri konserler ile dikkat çekmişlerdir.

Ve, popülerlikleri gün geçtikçe artmıştır. Kumpania Algazarra, ilk albümlerini 2008 yılında çıkarmışlardır. Bu albüm sayesinde grup, geniş bir dinleyici kitlesi elde etmiştir.

Fanfare Ciocarlia

Fanfare Ciocarlia müzik grubu, geniş bir enstrüman sayısını elinde bulunduruyor. Müzik grubu, toplamda on iki nefesli enstrümandan oluşuyor. Trompetten darbukaya, darbukadan klarnete kadar Balkan Bandosu müzik enstrümanlarında yer alan tüm enstrümanlara sahiptir. Bu geleneksel müziklerini icra eden müzik grubu, 1998 senesinde ilk müzik albümlerini piyasaya sürmüştür. Grubunun sekiz tane stüdyo albümü bulunmaktadır.

Afion

Akustik ve folk müzik icra eden Afion müzik grubu 2003 senesinde kurulmuştur. Afion müzik grubu genel olarak Boşnak, Makedon ve Hırvat parçalarına daha fazla ağırlık vermektedir. Cudni Svati adındaki albümlerini 2008 yılında çıkarmışlardır.

Albümlerinde etnik müziklerini de yorumlamaktadırlar. Ayrıca, grubun kendine ait besteleri de bulunmaktadır.

İmam Baildi

Yunanistan/Atina’da kurulan geleneksel tarzda müzik icra eden bir müzik grubudur. Özellikle, eski şarkıları günümüzün ritmiyle harmanlayarak seslendirmektedir. 2007 senesinde ilk albümlerini yapmışlardır. Aynı zamanda Balkan ve Latin müzik ezgilerini bir arada kullanmaktadırlar.

Mostar Sevdah Reunion

Sevdalinka müzikleri icra eden geleneksel müzik topluluğudur. Dragi Sestic tarafından Mostar’da kurulmuştur. 7 kişilk bir müzisyen kadroya sahiptir. Dört albümü bulunan gurubun, bir de iki tane karma albümleri bulunmaktadır. Grup ayrıca albümlerinde pek çok sanatçıyı da misafir etmiştir.

The Bulgarian Voices Angelite

Bu müzik grubu 1987 senesinde Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da kurulmuştur. Koro türünde bir müzik gurubudur. Ve, müzik üyelerinin hepsi kadındır. Özgün ve son derece farklı bir tarzda geleneksel müzik yapmaktadırlar. Toplam da yirmi albümleri bulunmaktadır. 2013 yılına geldiğimizde ise Angelina isminde bir albüm yapmışlardır.

Parno Graszt

Macar-Çingene tarzında bir müzik tarzı benimsemişlerdir. 1987 senesinde kurulmuş olan bir müzik grubudur. Müzik grubunun ismi de, temizliği, dürüstlüğü temsil eden Beyaz At’ın Çingenece anlamıdır. Parno Graszt, ilk albümlerini 2002 senesinde Ravagok A Zongorara’yı çıkarmışlardır. Bununla birlikte grubun, üç albümü daha bulunmaktadır.

Baklava

Bu müzik grubu, Makedon geleneksel müzik grubu olarak bilinir. Müzik tercihlerinde genel olarak bendir ve tamburu kullanmaktadırlar. Baklava grubu 4 kişilik üyeden oluşmaktadır. Özellikle, Avrupa’da birçok festival ve etkinlikte sahne almışlardır. Grubun Kalemar ve Baklava adında albümleri bulunmaktadır.  Geleneksel tarzda özgün müziği icra etmektedirler.

Haidouti Orkestar

Tüm geleneksel ve özgün Rumeli müziklerini harmanlayarak farklı bir tarzda seslendirmektedir. Geleneksel bir müzikyapmaktadırlar.

Jericho

Kosova Prishtina’da 1997 senesinde kurulmuştur. Geleneksel tarzda müziği ile birlikte rock müziğini birleştirmiştir. Bu müziği geleneksel müzik enstrümanlarını da kullanmaktadırlar. Arnavut şiirlerinden esinlenerek şarkılarını bestelemişlerdir. Grup, Petrit Çarkaxhiu, Suad Jamini, Visar Rexha ve Leonard Canhasi’den oluşuyor.

Baildsa

Yunanistan Thessaloniki’de 2007 senesinde kurulmuş bir müzik topluluğudur. Geleneksel Balkan müzikleri yapmaktadırlar. Grubun ismi Türkçe’de bayılmak anlamına gelmektedir. 2008 senesinde müzik grubu ilk konserlerini vermişlerdir. Baildsa, genellikle etkinlik ve özel festivallerde konser vermektedir.

Brenna MacCrimmon

Brenna MacCrimmon, Kanadalı Balkan müziği sanatçısıdır. Türkiye’de ve Balkanlar’da pek çok müzik grubuyla sahne almıştır. Türkiye’de Baba Zula, Muammer Ketencioğlu ve Selim Sesler gibi pek çok önemli ve değerli isimlerle çalışmıştır. Ayrıca, bu sanatçılarla birlikte albümleri de bulunmaktadır.

Hem Türkiye’de hem de dünyada özgün ve folklorik öğeler ile geleneksel tarzda Balkanlar’a ait bu müziği yapmaya devam eden Balkan Bandosu sayısı oldukça fazladır.

Balkan Bando Takımı genellikle düğün bandosu olarak kullanılır.

Call Now Button