Bando Takımı Enstrümanları
24 Ekim 2017
Kasimpasa Bandosu
Bando Ekibi Kiralama İstanbul
26 Ekim 2017

Çigan Orkestrası

5 Kişinin oyu ile 5

Balalayka eşliğinde Çigan Müziği

Bu müzik türü makamsal öğeler taşımaktadır.

Virtüöz bu müzik türü için oldukça mühimdir. Genel olarak yaylı enstrümanlar kullanılmaktadır. Ve, keman ailesi bu müzik türü için çok önemlidir. Aynı zamanda yaylı enstrümanlar ile vurmalı enstrümanlar da yoğun olarak kullanılmaktadır. Cymbalum bu vurmalı enstrümanların en sık kullanıldığı enstrümandır.

Çigan müziğinin kökleri oldukça geniş bir coğrafyaya kadar uzanıyor. Macaristan’dan Rusya’ya, Rusya’dan Batı Avrupa’ya kadar oldukça farklı ve fazla bölgelerde yaşamaktadırlar.  Rusya’da yapılan Çigan müziğinde daha çok akordeon ve gitar kullanılır. Ve, Rusların geleneksel halk sazı olan Balalayka kullanılır. Bazen bu müzik enstrümanlarına koro da eşlik eder.

Batı Avrupa’da özellikle Flamenko devam etmektedir. Bu bölgeye ait özgün bir müzik repertuarı bulunuyor.

Çigan müziğinin bu kadar geniş bir coğrafyaya kadar ün salmış olmasının nedeni ise, Balkanlı Çingenelerdir. Bu topluluklar Amerika’dan bütün kıta Avrupası’na kadar yaşamlarını sürdürmektedirler.

Ancak, hepsi farklı coğrafyalarda da yaşıyor olsa dahi kullanılan enstrümanlar neredeyse aynıdır. Bu müzik türünde müziğe, yaygın olarak akordeon ve yaylı enstrümanlar eşlik eder. Akordeon  geleneksel müziklerinin vazgeçilmez müzik enstrümanıdır.

Çigan Senfoni Orkestrası

Bu orkestra, tüm dünyada tanınan ve sevilen müzisyen Sandor Jaroka’nın cenazesi ile 1985 senesinde toplanmıştır. Budapeşte’de kurulan bu orkestra oldukça güçlü isimlerden oluşmaktadır. Dünyanın en iyi cembolin virtiözleri arasında bulunan Oszcar Okros da bu orkestra da bulunuyor. Orkestra, Csocdi, Boros, Sandor Buffo, Lakatos, Boros, Lendvai gibi isimlerden oluşuyor.

Orkestranın enstrüman tercihi de oldukça yüksek. 10 viyolonsel, 10 kontrbas, 10 çello, 60 keman, 10 klarnet gibi tüm enstrümanların bulunduğu oldukça geniş bir orkestra.

Budapeşte’de kurulan bu orkestra dünyanın en önemli Çigan müzik yapan senfoni orkestrasıdır. Bu orkestra da sadece Macar Çardaş türü müzik yapılmıyor. Aynı zamanda Liszt’e ait rapsodiler, Brahms’ın dansları da orkestra tarafından çalınıyor. Yani orkestranın müzik repertuarı, klasik müzikten geleneksel etnik müziğe kadar devam ediyor. Oldukça profesyonel olan orkestra, geleneksel kostümleri ve eğlenceli müzik tarzıyla dinleyenlere tarifsiz saatler yaşatıyor.

kubra
kubra
AloBando Metin Yazarı Seo Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button