Bando Takımı Enstrümanları
24 Ekim 2017
Kasimpasa Bandosu
Bando Ekibi Kiralama İstanbul
26 Ekim 2017

Çigan Orkestrası

5 Kişinin oyu ile 5

Çigan Müziğinin Tüm Dünyada Başarılı Temsilcileri

Suphi Vural Doğu

Macar geleneksel müziği bir Macar haricinde en mükemmel gerçekleştiren sanatçı unvanı ile Macaristan Devleti, altın madalya takdim etmiştir kendisine. Doğu, keman virtüözüdür.

Bu müzik türünü tüm dünyada en güzel bir şekilde yapan müzisyenlerden birisidir. İstanbul Devlet Senfoni Orkestraları ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde hizmette bulunmuştur. Suphi Vural Doğu aynı zamanda akademide de bulunmuştur. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Aynı zamanda sanatçı, Türk Sanat Müziği alanında da müzik eserleri icra etmiştir.

Rományi Rota

1985 senesinde Macaristan Nagyecsed’de kurulmuş Macar müzik topluluğudur. Grup üyeleri, Ferenc Kiss, Ildiko Varga, Istvan Nagy, Ferenc Balongh, Bela Lakatos ve Zsolt Karkas’tan oluşuyor. Grup, 1987 ile 1988 senesinde dans grubu olarak da çıkmıştır. Grup müzik kariyerine 1989 yılından beri Budapeşte’de devam ediyor.

Parno Graszt

Parno Graszt, 1987 senesinde kurulmuştur. Macar Çingene müziğini icra etmektedirler. Grup, saflık ve özgürlük temalı müziklere ağırlık vermektedir.

Loyko

Loyko, Rus Çingene müziği icra etmektedir. Grup üyeleri,  Michael Savichev, Artur Gorbenko ve Sergey Erdenko. Loyko, klasik müziği ile birlikte geleneksel folklorik bir müzikte gerçekleştirmektedir.

Ayrıca Loyko,  Rumen, Kelt ve Macar müziğini de kullanmaktadır. 1990 senesinde kurulmuş olan Loyko, kendi parçalarına da yer vermektedir. Bu zamana kadar grubun 12 albümü bulunmaktadır.

Korvapuusti

Fransız kökenli müzik topluluğu Korvapuusti, Çigan, Latin ve Klezmer tarzında müzikler icra etmektedir. Müzik grubu, 2004 senesinde Fransa Lyon’da kurulmuştur.

Müzik grubu oldukça farklı ve özgün bir tarza sahiptir. Farklı enstrümanlar kullanılmaktadır. Grubun ismi Finlandiya’ya ait olan çörek çeşidinden geliyor.

Forty Thieves Orkestar

İngiltere’de 2004 senesinde kurulmuş olan Forty Thieves Orkestar, geleneksel Çigan müziği yapmaktadır. Bestelerinde daha çok Balkan ve Çigan müziği ezgi ve melodilerine yer vermektedir. Aynı zamanda grup, Türk müziğinin ezgilerinden de esinlenmektedir.

Palya Bea

Palya Bea, 1976 senesinde doğan Çigan müziği icra eden Macar geleneksel müziği müzisyenidir. Geleneksel bir müzik topluluğunda vokal ve dansçı olarak başlamıştır. Ancak, müzik kariyerine, özgün ve farklı tarzı yakalamıştır. Çigan müziği ile birlikte Hint ve İran’a özgü besteler de okumaktadır.

Bashavav

Çigan ve Balkan müziklerini icra eden Fransa’da kurulmuş müzik topluluğudur. Grubun 1999 senesinden itibaren günümüze kadar çıkmış üç albümü bulunuyor. 2000 yılında Bashavav, Musique des Balkans albümünü çıkardı. 2007 senesinde Retour de Voyage ve 2012 senesine gelindiğinde ise Balkan Cafe ismiyle albümlerini sunmuşlardır.

Gypsy Hill

Londra’da kurulan Gypsy Hill, Balkan ve geleneksel müzikler yapıyor. Grup, Herbert Newbert’ten ve DJ Kobayashi’den oluşuyor.

Eleni Vitali

Eleni Vitali, rembetiko ve pop türünde müzikler yapmakta olan Yunan sanatçıdır. Ailesi Roman’dır. Ailesi müzisyen olan Vitali’nin de müziğe ısınması pek zaman almamış. Ailesiyle birlikte turnelere çıkan sanatçı müzisyenlik kariyerine başlamış. Aynı zamanda kendi bestelerini de yapan sanatçı, Yunan Müziği’nin son yıllarında adından sıkça bahsettirmiştir. Sanatçının en bilinen ve en çok dinlenen şarkıları, Ena Ximoniatiko Proi ve The Song of Gypsies’tir.

12 Kişilik bir bando takımı, doğru kurgulanırsa 3 ayrı çigan orkestrası olarak da görev yapabilir. Çigan Orkestrası ile ilgili merak ettiğiniz her şey Alo Bando’da!

kubra
kubra
AloBando Metin Yazarı Seo Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button